Jesteś tutaj: Start / Wydarzenia / Zapisy na zajęcia socjoterapii 2018/2019!

Zapisy na zajęcia socjoterapii 2018/2019!

Trwa nabór do grup socjoterapeutycznych na rok szkolny 2018/2019

Szkoła Podstawowa (7-8 klasa) – zajęcia we czwartek w godzinach 16:30 -18:00

Zgłoszenia dla rodziców codziennie od 8:00 do 18:00
pod nr 797 907 146
 lub na nppp.nadzieja@gmail.com do końca września!

Socjoterapia Olsztyn

Czy moje dziecko potrzebuje socjoterapii?
Wielu rodziców szczególnie w okresie nastoletnim swoich dzieci, doświadcza niespodziewanych, nieraz przykrych i trudnych sytuacji z ich strony. Często zastanawiając się czy to w jaki sposób reaguje i zachowuje się dziecko można tolerować lub wytrzymać czy jest to już niedopuszczalne zachowanie i należałoby reagować. Poza subiektywnym odczuciem rodzica ważne są dodatkowe informacje z otoczenia na które warto zwrócić uwagę – wiadomości od nauczycieli, wychowawców, pedagogów, komentarze rówieśników, interwencje służb, komunikaty pozostałych członków rodziny – a które dadzą bardziej obiektywny obraz sytuacji. Zaniepokojenie czy wątpliwości warto jest skonsultować z psychologiem lub pedagogiem szkolnym. 

Częstymi zachowaniami, które sprawiają, że rodzice decydują się na udział ich dziecka w zajęciach socjoterapeutycznych są sytuacje w których dziecko przestaje lub w utrudniony sposób funkcjonuje społecznie. Może to być widoczne w częstych konfliktach z rówieśnikami i dorosłymi, sięganiu po używki i substancje odurzające, wagarowaniu, impulsywnym reagowaniu ze szkodą dla siebie lub otoczenia, wycofaniu i osamotnieniu. Warto na tym etapie rozeznać wspólnie z psychologiem na ile socjoterapia będzie odpowiednią formą oddziaływania.

Jak wyglądają zajęcia?
Zajęcia są prowadzone przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, zwykle psychologa lub pedagoga. W zależności od potrzeby prowadzi się zajęcia pojedynczo lub w parze. Grupa liczy maksymalnie 13 osób – chłopców i dziewczyn w zbliżonym wieku – aby możliwe były do zrealizowania konkretne cele warsztatowe i doświadczenie siebie, swoich relacji, trudności i tożsamości w grupie. Rozpoczynają się o stałej porze i w tym samym miejscu. W grupie panują określone zasady i wartości, które są wspólnie wypracowane wraz z prowadzącym na początku zajęć w formie kontraktu, a które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i pomoc w określonych, indywidualnych problemach uczestników. 

Czego mogę się spodziewać po socjoterapii?
Socjoterapia jest nastawiona na korekcję nieadaptacyjnych sposobów dotychczasowego funkcjonowania, oraz wzmocnienie naturalnych zasobów uczestników poprzez działania w grupie. Relacje w grupie stwarzają nowe możliwości i dają szanse na doświadczenie siebie w alternatywny, odkrywany sposób. Służą temu warsztatowe formy spotkań, które sprawiają, że uczestnicy mierzą się ze swoimi słabościami, odkrywają swój potencjał i wspólnie przeżywają to w grupie dzieląc się sobą z innymi. 
Stworzenie „nowych” możliwości daje wybór nastolatkowi, aby realizować swoje życie w bardziej sprzyjający społecznie sposób, co będzie wpływało na własne samopoczucie i relacje z otoczeniem.

A co ze mną jako rodzicem?
W ramach zajęć socjoterapeutycznych odbywają się cykliczne spotkania psychoedukacyjne z rodzicami. Możliwe są również dodatkowe indywidualne konsultacje w zależności od indywidualnych potrzeb i sytuacji.

Kontakt

tel. 797 907 146

nppp.nadzieja@gmail.com

Wyszyńskiego 11
10-456 Olsztyn

Przejdź do kontaktu